Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi aktif kişiler ve sporcuların egzersiz için yaptığı hazırlığın önemli bir parçasıdır. Sporcuların yaptıkları spor dalına göre hem antrenmanlarını hem de müsabaka sırasındaki atletik performanslarının geliştirilmesi için hazırlanan özel bir beslenme programıdır.

Sağlıklı bir hayatın vazgeçilmezi olan sporu hayatının merkezine yerleştirmiş olan kişilerin beslenmesi de spor yapmaları kadar önemlidir. Özellikle spor öncesi ve sonrası doğru beslenmek yağ yakımını hızlandırırken kas kaybınızı engeller ve vücudunuzun doğru şekillenmesine yardımcı olur. Sağlığın korunması, dayanıklılığın artması, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi olması ve spordan maksimum faydayı sağlamak için sağlıklı ve doğru beslenmek önemlidir.

Beslenme şekliniz yaptığınız sporun şekli ve süresine göre değişkenlik gösterir. Vücudun harcadığı enerjiyi sağlıklı şekilde yerine koymak ve vücuda yararlı besinler vermek için doğru bir beslenme planı yapılmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak spor yapmaya başladıysanız mutlaka beslenme ve diyet uzmanına başvurarak size uygun bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir.