TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisi zor olabilir. Kişisel bakım stratejileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa bir podoloğa başvurarak mekanik bir temizlik, podolojik usullerle ve alanında uzaman diğer sağlık branşlarıyla multidisipliner bir tedavi anlayışıyla sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak Mantarı

Yaygın olarak gözlenen tırnak mantarı, hem sağlık hem de kozmetik nedenlerle can sıkıcıdır. Tırnak mantarları, tek bir tırnakta görülebildiği gibi zamanla birçok tırnağa da yayılıp, tırnakların renginin bozulmasına, kalınlaşmasına ya da parçalanmasına neden olabilir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, tırnak ucunun hemen altında, sarı ya da beyaz bir nokta olarak başlayan yaygın bir durumdur. Hafif durumlarda, tırnak mantarları kişileri rahatsız etmeyip tedavi arama ihtiyacı doğurmayabilir. Buna karşın, bazı durumlarda tırnak mantarı aşırı kalınlaşarak tırnak yatağı üzerinde bir baskıya, buna bağlı olarak da batığa neden olabilir. Tırnak mantarına onikomikoz ya da tinea unguium da denir.

Tırnak mantarı, tırnak ucunun hemen altında, sarı ya da beyaz bir nokta olarak başlayan yaygın bir durumdur. Hafif durumlarda, tırnak mantarları kişileri rahatsız etmeyip tedavi arama ihtiyacı doğurmayabilir. Buna karşın, bazı durumlarda tırnak mantarı ağrılı ve kalın tırnaklara neden olur. Tırnak mantarına onikomikoz ya da tinea unguium da denir.

Tırnak mantarı, tırnaklarda gözlenen;
• Kalınlaşmış doku
• Beyaz-sarı ya da kahverengi renk değişikliği
• Ufalanan veya düzensiz yapı
• Şekil bozukluğu
• Hafif koku
gibi semptomlarla kendini gösterir.
Ayak tırnak mantarı, el tırnak mantarına oranla çok daha sık gözlenen bir durumdur. Bununda sebebi tırnak mantarının karanlık ve nemli ortamda daha çabuk üremesinden kaynaklanmaktadır.
Tırnak mantarı için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bakımlar işe yaramadığı durumlarda tırnak giderek renk değiştirir, kalınlaşır veya deforme olursa bir podoloğa görünebilirsiniz.
Mantar tırnak enfeksiyonlarına fungus denen çeşitli organizmalar neden olur. Bunun haricinde maya ve küfler de tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir.
Tırnakta gözlenen mantar enfeksiyonu her yaşta insanda görülebilse de yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır. Tırnak yaşlandıkça, kırılgan ve kuru bir dokuya sahip olur. Kuru doku, tırnakların çatlamasına neden olur ve bu çatlaklara mantarlar daha kolay girip yerleşir. Yaşlılıkta tırnak mantarının daha fazla gözlenmesinin bir diğer nedeni ise, ayaklardaki kan dolaşımının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi faktörlerdir.
Ayak tırnağı mantar enfeksiyonu bazen ayakta başlayıp tırnaklara yayılabilir. Başka birinden enfeksiyon kapılması çok nadirdir.
Tırnak mantarı geliştirme riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:
• İleri yaş (yukarıda belirtilen nedenlerle birlikte, mantarlara daha uzun yıllar maruz kalma ve daha yavaş büyüyen tırnaklara sahip olmak)
• Aşırı terleme
• Ayak mantarı geçmişi
• Yüzme havuzları, spor salonları ve duşlar gibi nemli, ortak alanlarda çıplak ayakla yürümek
• Küçük bir cilt ya da tırnak yaralanması veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığına sahip olmak
• Diyabet, dolaşım problemleri veya zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak
Ciddi bir tırnak mantarı vakası, ağrılı ve tırnaklarda kalıcı hasara neden olabilir. İlaç, diyabet veya diğer durumlar nedeniyle bastırılmış bir bağışıklık sistemine sahip olmak, ayaklardan başka yerlere yayılan, diğer ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.
Kontrol edilmeyen diyabet hastalarında, kan dolaşımı ve ayaklardaki sinir ağı etkilenebilir. Ayrıca bakteriyel cilt enfeksiyonu riski daha yüksektir. Bu nedenle, bu tip hastalarda, tırnak mantar enfeksiyonu dahil olmak üzere ayaklardaki küçük yaralanmalar daha ciddi bir komplikasyona yol açabilir. Diyabetiniz varsa ve tırnak mantarı geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Aşağıdaki alışkanlıklar tırnak mantarını, tekrarlanan mantar enfeksiyonlarını ya da ayak mantarını önlemeye yardımcı olabilir:
• Elleri ve ayakları düzenli olarak yıkamak: Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Yıkadıktan sonra tırnaklarınızı nemlendirin.
• Tırnakları düz bir şekilde kesmek: Tırnakları kestikten sonra kenarları bir törpü ile düzeltin ve kalınlaşmış alanları inceltin. Her kullanımdan sonra tırnak makası ile törpünüzü dezenfekte edin.
• Ayağın terlemesini engellemek: Ter emici çorap giyin ya da mümkünse yedek çorap taşıyarak çoraplarınızı değiştirin. Nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçin.
• Ortak alanlara dikkat etmek: Havuz alanlarında ve soyunma odalarında terlik giyin. Her müşteri için sterilize manikür aletleri kullanan bir tırnak salonu seçin.
• Kullandığınız ürünlere dikkat etmek: Tırnak cilası, oje ve yapay tırnaklar kullanmaktan kaçının.
Tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisi zor olabilir. Kişisel bakım stratejileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa bir podoloğa başvurarak mekanik bir temizlik, podolojik usullerle ve alanında uzaman diğer sağlık branşlarıyla multidisipliner bir tedavi anlayışıyla sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.
Özellikle en fazla gözlenen ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi için bazı uygulamalar vardır:
Reçetesiz satılan antifungal tırnak kremleri ve merhemlerini deneyebilirsiniz: Tırnakların yüzeylerinde beyaz lekeler fark ederseniz; törpüleyin, tırnaklarınızı suya batırın, kurutun ve ilaçlı krem veya losyon uygulayın.
Tırnakları kesin ve inceltin: Bu uygulama, tırnaklar üzerindeki basıncı azaltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, bunu bir antifungal uygulamadan önce yaparsanız, ilaç tırnağın daha derin katmanlarına ulaşabilir.
Düzenli olarak ayak bakımınızı yaptırın: Ayaklarınıza zayıf kan akışına neden olan bir durumunuz varsa ve tırnaklarınızı kesemiyorsanız, tırnaklarınızı düzeltmek için düzenli olarak bir ayak sağlığı merkezine başvurun.

Bize Ulaşın

Neşe Egemen Podoloji ve Estetik Merkezi’nde aldığınız tedaviler ve hizmetler hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı verilmektedir.