KALINLAŞMIŞ (GRIFOTIK) DEFORME TIRNAK TEDAVİSİ

Kalınlaşmış (Grifotik) deforme tırnak; tırnağın dış kısımlarının tırnak yatağında dönmesi ve kalınlaşması sonucunda oluşuyor. Boynuz veya gaga şeklindeki bu oluşumlar Grifotik olarak isimlendiriliyor. Kalınlaşmış deforme tırnaklarda, kalınlaşan tırnakta renk değişimi meydana geliyor. Uzama esnasında oluşmuş kalınlığa bağlı olarak sıkıntılar oluşması söz konusu oluyor.

Kalınlaşmış (Grifotik) Deforme Tırnak Nasıl Oluşur?

Kalınlaşmış (Grifotik) deforme tırnak; tırnağın dış kısımlarının tırnak yatağında dönmesi ve kalınlaşması sonucunda oluşuyor.

Boynuz veya gaga şeklindeki bu oluşumlar Grifotik olarak isimlendiriliyor. Kalınlaşmış deforme tırnaklarda, kalınlaşan tırnakta renk değişimi meydana geliyor. Uzama esnasında oluşmuş kalınlığa bağlı olarak sıkıntılar oluşması söz konusu oluyor. Yavaş yavaş uzamaya çalıştıkça tırnak öne değil tam tersi üst üste kalınlaşarak yığılmaya başlıyor. Hem görsel yönden hem de konfor açısından kişiye rahatsızlık veren bu durum sonucunda; deforme tırnak mekanik cihazlarla temizleniyor ve tırnak yatağındaki baskının sıfıra indirilmesi sağlanıyor. Böylece kişide oluşan rahatsızlık hissi başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmış oluyor.

Tırnakların nefes alması ve sağlıklı bir şekilde uzamaya başlaması sonucunda ayakkabı içerisindeki baskıların azalması ile tırnak altı kanamalarına ve ağrılara son veriliyor. Eğer tedavi için geç kalındıysa tırnağın yatağından ayrılması ve alttaki derinin ölmesi durumlarıyla karşılaşılabiliyor. Ya da deri canlılığını yitirebiliyor. Bu tür durumlarda kişinin görsel olarak kendisini daha iyi hissetmesi için medikal protez uygulanması söz konusu olabiliyor.

Kişilerin günlük yaşam içerisinde kullandığı ayakkabıların, ayakta kalma sürelerinin, yapılan sportif aktiviteler sonucunda maruz kalınan travmaların etkisi ile gelişen baskılar sonucunda tırnaklarda kalınlaşmalar ve deformasyonlar ortaya çıkabiliyor. Bu tür kalınlaşmalar, tırnak mantarı rahatsızlığından dolayı ortaya çıkan kalınlaşmalara göre farklılık gösteriyor. Tırnak mantarından kaynaklanan kalınlaşmalarda; tırnaklarda un gibi dökülme, yumuşak odunsu görüntü ya da yapıların görülmesi söz konusu olabiliyor. Mantar enfeksiyonunun bulunmadığı ancak yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklardaki yapısal değişiklikler ise daha farklı özellikler taşıyor. Bu tür tırnakların tırnak dokusu sert olup, yüzeylerine dokunulduğu zaman tek parça hissi veriyor. Uzayan kısımlarında da şekil bozukluğu devamlılık gösteriyor.
Kalınlaşmış deforme tırnak tedavisinde sorun yaşanan tırnak, ağrısız ve kanamasız olacak şekilde olabildiğince inceltiliyor. Uygun görülmesi durumunda jel uygulaması yapılıyor ve tırnak periyodik olarak kontrol edilerek gelişim durumu inceleniyor. Darbe sonucunda ya da farklı nedenlerden dolayı şekli bozulmuş olan tırnaklar tekrar şekillendiriliyor ve tırnaklardaki deformasyonlar düzeltiliyor.
Deforme tırnak bakımında kişinin tırnak yatakları kontrol ediliyor. Deformasyon tam olarak inceleniyor ve sorun tespit ediliyor. Kalınlaşmanın ne kadar olduğu, tırnak yatağının şekli ve yüzeyde bozukluk olup olmamasına göre bakıma yön veriliyor. Tırnakta oluşan deformasyonun giderilmesi için destek bakım ürünlerinin kullanılması da gerekiyor.
Kalınlaşmış tırnakların yüzeyi özel cihazlar kullanılarak temizlenirken kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmiyor. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltiliyor ve üzeri jelle kaplanıyor. Bu jel son derece sağlıklı bir tırnak görüntüsü sağladığından estetik açıdan da başarılı bir sonuç elde edilmesi söz konusu oluyor. Uygulanan jelin özel bir içeriği olup herhangi bir nedenden dolayı tırnakta mantar oluşumunu da engelliyor. Üzeri jel ile kaplanmış olan sağlıklı tırnak dokusunun normal uzama sürecinde yapılan ara kontrollerde jel yenileniyor. Medikal kontrollerin ve bakımların sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam ettirilmesi gerekiyor. Jel uygulaması ayni zamanda tırnak yatağının da bozulmadan kalmasını sağlıyor. Bozulmayan tırnak yatağı daha sonra oluşabilecek batık problemlerinin engellenmesi açısından da oldukça büyük önem taşıyor.
Tırnaklar, parmakların uç kısımlarının dış yüzeyinde yer alan bir epidermis eki olarak cisimlerin tutulmasını kolaylaştırıp parmak uçlarına destek sağlıyor. Dikdörtgen şeklinde ve dışa doğru konveks olan tırnaklar yarı saydam ve sert bir yapıya sahip bulunuyor.
Tırnaklarda yaşanan bozulmalar her zaman ciddi nedenlerden kaynaklanmasa da zaman zaman ciddi sorunların belirtisi de olabiliyor. Kalınlaşmış deforme tırnak mantarlı tırnak ile karıştırılabildiğinden doktorun muayene ve teşhisi bu konuda önemli bir nokta olarak kabul ediliyor.
Kalınlaşmış (Grifotik) deforme olmuş tırnağın ortaya çıkma nedenleri genelde şu şekilde oluyor:
• Almış olduğu şiddetli bir darbeden sonra tırnağın üstünde ya da kök kısmında tahribat oluşması,
• Tırnağın çekilmesi işleminin ardından tırnak yatağında bozulma oluşması,
• Uzun tırnaklarla dar ayakkabıların kullanılması,
• İyice kalınlaşmış olan tırnağın inceltilmediği için her ayakkabıdan darbe alır hale gelmesi,
• Yapılan yanlış pedikür uygulamalarından dolayı tırnak kökünde enfeksiyon oluşması,
• Rolonlaşmış ve batık tırnağın doku içerisine gömülmesinden dolayı tırnağın uzayamaması ve vücudun salgılamaya devam ettiği keratini üst üste bindirmesi,
Bunlar ve benzeri sebeplerden dolayı kalınlaşmakta olan tırnağın periyodik bakımının bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ayak sağlığı uzmanları kalınlaşmış tırnağı profesyonel cihazlar kullanarak inceltiyorlar. Böylece kökten gelen sağlıklı tırnağın doğru yere yerleşebilmesini sağlıyorlar. Renginde koyulaşma ve formunda bozulma olan tırnakların ayak sağlığı uzmanları tarafından temizlenmesi sonucunda da altta yer alan sağlıklı tırnağa kavuşulabiliyor. Temizleme işlemleri esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmediği gibi incelmiş tırnakların ayakkabı içerisindeki baskından kurtulması nedeniyle büyük bir rahatlama ortaya çıkıyor. Ayrıca temizlenen ve inceltilen tırnaklar görsel açıdan da değişikliğe uğradığından kişiye psikolojik olarak da yenilenmiş bir özgüven sağlıyor. Kalınlaşan ve görüntüsü tamamen bozulan tırnaklar kişide özgüven problemine neden olduğundan ayakların sürekli olarak kapalı tutulması ihtiyacı doğuyor. Bu durum ise tırnağın daha çok kapalı ve havasız kalmasına neden oluyor. Tırnak günden güne daha fazla zarar görmeye ve sararmaya başlıyor. Kapalı kalmakta olan tırnak kanallarında terleme sonucunda oluşan nem de tırnağın zaman içerisinde mantarize olmasına yol açıyor. Vücut her zaman sağlıklı tırnak üretebilse de kalınlanmış ve deforme olmuş kısmın temizlenmesi bir gereklilik olarak kabul ediliyor.

Bize Ulaşın

Neşe Egemen Podoloji ve Estetik Merkezi’nde aldığınız tedaviler ve hizmetler hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı verilmektedir.