DİYABETİK AYAK BAKIMI

Diyabetik hastaların ayaklarında duyu azalmaları ve kayıpları görülebiliyor. Bu nedenler yaralanmalar, yabancı cisimlerin batmaları, yanmalar ve donmalar fark edilmeyebiliyor. Ayak kaslarında oluşan hasara bağlı olarak kaslar esnekliğini kaybedebiliyor, küçülüyor, ayak parmaklarında ve tabanlarında şekil bozuklukları gelişebiliyor.

Diyabet, yaşam boyu devam eden ve sürekli olarak dikkatli bir kontrol gerektiren hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Diyabet hastalarının temel problemi olan kan şekeri kontrolünün uzun vadede sağlanamamasına bağlı olarak sinir uçları hasar görebiliyor. Ayrıca, küçük ve büyük damarlarda dolaşım problemleri yaşanabiliyor. Buna bağlı olarak diyabetik hastalar, diğer kişilere oranla ayaklarında çok daha sık problem yaşayabiliyorlar. Diyabetik ayak sorunlarının tedavisi güç olup en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyorlar.

Diyabetik hastaların ayaklarında duyu azalmaları ve kayıpları görülebiliyor. Bu nedenler yaralanmalar, yabancı cisimlerin batmaları, yanmalar ve donmalar fark edilmeyebiliyor. Ayak kaslarında oluşan hasara bağlı olarak kaslar esnekliğini kaybedebiliyor, küçülüyor, ayak parmaklarında ve tabanlarında şekil bozuklukları gelişebiliyor. Ayaklarda yük dağılımının bozulması ile yara gelişimi hızlanıyor. Ayaktaki yağ ve ter bezlerini çalışmasının bozulmasının yanı sıra ciltte kuruluklar, nasırlar ve çatlaklar gelişebiliyor.

Şeker hastalarının ayaklarında dolaşım yetersizliklerine bağlı olarak oluşan darlıkların ve tıkanmaların yol açtığı doku beslenmesi bozukluklarından kaynaklanan yaralar diyabetik ayak olarak adlandırılıyor.

Diyabetik Ayak Bakımı Nedir?

Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada hızla yaygınlaşan diyabet hastalığı tüm vücut sistemlerini olumsuz etkilemesinin yanı sıra hastaların ayaklarında da çeşitli sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Diyabet hastalığı olan kişilerin tümünün ayakları ile ilgili sorun yaşamaları gibi bir kesinlik bulunmuyor. Diyabet hastaları bilinçli ve iyi bir bakım ile normal ve sağlıklı ayaklara sahip olmayı başarabiliyorlar.

Diyabet hastalarının ayaklarındaki ter bezleri yavaş çalıştığından zaman içerisinde ayaklarda kurumalar ve çatlamalar başlıyor. Oluşan bu çatlaklardan içeri girebilen bakteriler ise enfeksiyon riskine neden oluyor. Diyabet hastalarının ayaklarında oluşan nasırlar ya da tırnaklarında oluşan bir takım değişikliklerin ve batmaların üzerinde önemle durulması ve mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı diyabet hastalarının ayak bakımları sağlıkları için en önemli konulardan biri olarak kabul ediliyor.

Diyabet hastalarında bacaklarda ağrı oluşmasının temel nedeninin damar darlıkları ve tıkanıklıkları nedeni ile yürüme esnasında ihtiyaç duyulan kanın baldır kaslarına gönderilememesi olduğu biliniyor. Başlangıçta herhangi bir belirti görülmezken damarlarda tıkanıklıkların ve daralmaların artmasıyla bacaklarda ağrılar ortaya çıkıyor. Başlangıçta dinlenme dönemlerinde geçen ağrılar ilerleyen zamanlarda istirahat dönemlerinde de görülmeye başlıyor. Diyabetik ayak yaraları ciltte çoğunlukla küçük ancak bir türlü iyileşmeyen bir yara şeklinde ortaya çıkıyor. Hastanın ve hastalığın seyrine göre bazen yavaş bazen ise hızlı bir seyir izleyerek dokuları tahrip ediyor. Bu yaralar bazı hastalarda uzuv kaybıyla sonuçlanabiliyor, çok önemli bir kısmı için ise son derece uzun tedavi süreçlerinin yaşanması gerekiyor.
Diyabetik ayak yarası oluşumuna etki eden nedenler şu şekilde sıralanabiliyor:
• Damar ve sinir hasarlarından kaynaklanan sorunlar,
• Kontrol altına alınamayan diyabet,
• Sigara kullanımı,
• Kemiklerde deformasyon oluşması,
• Ağır tırnak patolojileri,
• Görme kaybı ve obezite gibi ek sağlık sorunları,
• Yaşın ilerlemesi,
• Hijyen eksikliği
Diyabet hastalarında daha önce de belirttiğimiz üzere sıklıkla ayakları ile ilgili sorunlar gelişebiliyor. Ayrıca iyi kontrol edilmeyen yüksek kan şekeri değerleri de diyabet hastalarının enfeksiyon riskini artırıyor. Bu nedenle diyabet hastalarında fark edilmeyen herhangi bir yara ya da kesik, düzgün ve hızlı bir şekilde iyileşmediği takdirde hemen enfekte olabiliyor. Enfekte olduktan sonraki tedavi sürecinin ise son derece zor olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Bu nedenle diyabetli hastaların ayak sağlıklarına en üst düzeyde dikkat etmesi ve rutin kontrollerini kesinlikle aksatmamaları gerekiyor.
Diyabet hastalarının ayaklarını, olası duyu kayıplarının tespit edilebilmesi açısından en az yılda bir kez kontrol ettirmeleri öneriliyor. Risk altında bulunan diyabet hastalarının ise ayaklarını her gün kontrol etmeleri, özellikle topuk ve parmak bölgesindeki değişikliklere karşı dikkatli olmaları ayak sağlıkları açısından büyük önem taşıyor.
Diyabet hastalarında teşhisin koyulduğu andan itibaren düzenli bakımların ve kontrollerin uzman kişiler tarafından yapılması diyabetik ayak oluşumunun önüne geçilebilmesi için atılması gereken adımlar arasında yer alıyor. Diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen ayak yaralarından dolayı yapın tümüne uygulanan medikal işlemler diyabetik ayak bakımı olarak adlandırılıyor. Diyabetik ayak bakımı uygulamaları için bir yara varlığı durumu zorunluluğu söz konusu olmayıp yaranın olmadığı durumlarda da diyabet hastalarına uygulanabiliyor.
Diyabet hastalarının ayaklarını her gün ılık su ile yıkamaları, yumuşak bir havlu ile parmak araları başta olmak üzere özenle kurulamaları gerekiyor. Ayrıca ayaklar diyabetik ayak kremleri ile nemlendiriliyor; bir ayna yardımı ile ayaklarda herhangi bir yara, kesik, mantar ve kabarcık oluşumunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Diyabet hastalarının tırnaklarını düz ve köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesmeleri öneriliyor. Diyabet hastalarının nasırlarını ve ölü dokularını kesmemesi, adin içermekte olan nasır bantlarını kullanmaması ve bu tarz bakım işlemlerini konunun uzmanlarına bırakması konunun uzmanlarının tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Bize Ulaşın

Neşe Egemen Podoloji ve Estetik Merkezi’nde aldığınız tedaviler ve hizmetler hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı verilmektedir.