BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Tırnak batması vakalarını ikiye ayırabiliriz. Daha tırnak batması yeni başlayan hafif vakalar ve de birkaç haftadan uzun süren, iyileşmeyen kronikleşmiş ileri vakalar olarak tanımlayabiliriz.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnak köşesi ya da tırnak sağ ve sol kenarının yumuşak et dokusuna batması sonucu yaşanan ve toplumda çok sık görülen bir ayak sağlığı sorunudur.  Çoğunlukla ayak başparmaklarında görülür, nadir de olsa diğer parmaklarda da yaşanma olasılığı olabilir. Ayakta ve özellikle tırnak batma sorunu olan parmaklarda aşırı hassasiyet gelişir, ayağa değen her nesne ciddi acı verir. Ayakkabı giyme, hatta çoraba dokunma konusunda bile sorun yaşanır. Yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürür. Yol yürüyemez, yanlış basma sorunlarına kadar giden durumlar söz konusu olur.

Tırnak büyüklüğü ve tırnak yatağı genişliği arasındaki uyumsuzluk, tırnak batması yaşanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu durum farklı şekilde oluşabilir ya da aileden genetik olarak kalıtsal şekilde gelebilir. Tırnakların yanlış şekilde kesilmesi ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı tercihleri nedeniyle durum daha da büyük sorunlar yaratabilir. Tırnak batması nasıl oluşur, en sık görülen nedenleri arasında şunları sayabiliriz:
• Tırnaklara baskı yapan ve sıkıştıran dar ayakkabılar ve dar, ter yapan çoraplar giymek
• Tırnakları çok kısa ve tırnak dibinden kesmek
• Tırnakları kavisli şekilde kesmek
• Ayak tırnağının dış etkenlerden darbe alması ve yaralanması
• Manikür ve pedikür uygulamalarında tırnakların dibine kadar keserek girmek
• İçe doğru kıvrık tırnaklara sahip olmak (genetik)
• Tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar
Tırnak batması yaşandığında en sık görülen belirti içten içe başlayan ağrıdır. Bu ağrı tırnağın bir veya iki tarafında da olabilir ve temas edildiğinde daha çok artar. Tırnak batması ile görülebilen diğer belirtiler şöyle sıralanabilir:
• Tırnak yatağında yoğun hassasiyet
• Tırnak etrafında kızarıklık oluşması
• Tırnak çevresinde şişme ve kabarma, deri tabakasının kalınlaşmaya başlaması
• Tırnak çevresinde bulunan dokuda ısınma, yanma ve ilerleyen zamanda akıntı olması
Bu tip belirtiler hissedilmeye başlandığı anda bölgeye müdahale etmeden ya da tırnağı kesmeyi denemeden hemen podologa başvurmalısınız. Burada enfeksiyon oluşması sorunları daha da artırır. Cerrahi müdahaleye kadar gider.
Tırnak batması, hafif durumlarda evde tedavi edilebilse de, ağrı şiddetliyse ya da çevresine doğru yayılıyorsa, batma olan alanda yanma varsa, komplikasyon olmaması için mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Eğer tırnak batması yaşayan kişide diyabet ve de damar sertliği gibi ayaklara doğru kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski daha yüksektir. Bu nedenle belirtiler yaşanmaya başladığı zaman hemen doktora gidilmelidir.
Tırnak batması yaşadığınızda en sık hissedebileceğiniz belirti öncelikle ağrı ve sızlama olacaktır. Tırnak ve çevresindeki doku çok hassaslaşır ve kızarmaya, şişmeye başlar. Bu durum batma yaşanan bölgede enfeksiyon olmaya başlaması demektir. Yanma hissedebilirsiniz ve ileri durumlarda akıntı da yapabilir. Ciddi komplikasyon olması cerrahi müdahaleye kadar ilerleyebilir. Bu nedenle tedaviye hızlı başlanmalıdır.
Tırnak batması olmasını önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:
• Tırnaklarınızı köşeleri düz olacak şekilde kesmelisiniz. Asla çok kısa kesmeyin.
• Ayaklarınızda dolaşım sorunu varsa, kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, profesyonel yardım için konusunda uzman bir podologdan Medikal Ayak Bakımı randevusu alın. Düzenli olarak Ayak Bakımı yaptırın.
• Ayaklarınızı her zaman temiz ve kuru tutmalısınız. Ayak hijyenine ve kuru kalmasına mutlaka özen gösterin.
• Ayakkabı, çorap ve özellikle çekerek giyilen külotlu çoraplar konusunda ayağınıza küçük gelmeyen ve ayak yapınıza uygun ürünler seçin. Parmakların sıkışmaması için ayakkabılarınızın rahat olması önemlidir. Sıkı formdaki ayakkabılar parmaklara baskı uygular ve tırnak batmasına neden olur. Çorap olarak da pamuklu ürünler tercih edin.
Tırnak batması konusunda dikkatli olmalısınız. Ayaklarınızı ve tırnakların çevresini düzenli olarak kendiniz kontrol etmelisiniz. Tırnak batması önleme konusunda yukarda belirtilen önerilerimizi mutlaka uygulayın. Enfeksiyon yaşamadan daha batmanın en başında, hafif yanma ve hassasiyet olduğunu hissettiğiniz an, hızlıca harekete geçmelisiniz. Eğer ayakkabı dahi giyemiyor, gece yatarken ayağınıza çarşafın bile değmesinden acı çekiyorsanız, batma konusunda ilerleme başlıyor demektir. İlgili uzman hekim ve podologa göstermeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması vakalarını ikiye ayırabiliriz. Daha tırnak batması yeni başlayan hafif vakalar ve de birkaç haftadan uzun süren, iyileşmeyen kronikleşmiş ileri vakalar olarak tanımlayabiliriz.

Hafif tırnak batması vakalarında, tırnağın rahatlaması için günde 2-3 kez tekrar edilen ılık su banyoları, tırnakta batan kısmın antiseptikle temizlenmesi, antibiyotikli krem sürmek veya enfeksiyon varsa ağızdan antibiyotik alınması ile iyi sonuç alınabilir. Yine hafif batma vakalarında tırnak ile tırnak yatağı arasına, sıcak su içinde bekledikten sonra antiseptik uygulaması ile pamuk parçası koyabiliriz ve bunu günlük olarak değiştirmek suretiyle tırnağın yolunu değiştirebiliriz. Tırnak bu şekilde uzadığında ise düz şekilde kesilerek takip etmeye devam edilir.

Hafif batma vakalarında son dönemde tırnak teli uygulaması da kullanılmaktadır. Tırnak yapınıza uygun olarak özel şekilde hazırlanan tırnak telleri ile durum cerrahi müdahaleye kadar ilerlemeden, tırnak batma sorunları düzeltilebiliyor. Çoğu zaman anestezi bile gerektirmeyen bu işlemde, batan tırnağın konveks yapısını sıyırıp, her iki kenarını tırnak yatağı ve deriden hafifçe yukarı kaldırarak bu alana tel yerleştirerek batma yaşanmasını engelliyoruz. Yaklaşık 3-4 hafta süre ile takılan bu teller ile batma sorununu çoğunlukla çözebiliyoruz.

Podolojik olarak tırnak batması tedavisi kapsamında;

  • 3TO Spange Uygulaması
  • BS Bant Sistemi Uygulaması
  • Sulci Uygulaması
  • Podofix Bant sistemi
  • Omega Tel Sistemi

gibi uygulamalar da yapılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde sizleri sosyal hayatınızdan alıkoymayan, zahmetli pansumanlara ve ev istirahatine gerek olmadan, iş gücü kaybını engellemeyen bir yöntem olarak son yıllarda çok tercih edilmektedir.

Tırnağın yatağından fazla kaldırılması sonucu oluşan boşlukta mantar oluşması muhtemeldir ve korunmasız kalan tırnak yatağının daralmasına da neden olur. Bu nedenle tel uygulamaları yapacak uzmanın tırnaktaki batık çeşidine uygun sistemle çalışması gerekir. Lütfen bu konuda uzman bir podolog ile görüşmeniz ve tavsiyelerine uygun şekilde hareket etmenizi öneriyoruz.

Bize Ulaşın

Neşe Egemen Podoloji ve Estetik Merkezi’nde aldığınız tedaviler ve hizmetler hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı verilmektedir.