Bölgesel İncelme
Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyen

Diyetisyen, kişilerin sağlık durumuna, hastalıklarına, antropometrik ölçümlerine, laboratuvar bulgularına ve tedavilerine uygun olarak besin öğesi gereksinimlerini belirleyen, diyet tedavilerini ve beslenme eğitimlerini düzenleyen sağlık uzmanıdır.
4.9
Genel Derecelendirme , based
on 7541 reviews.

Genel Bakış

Diyetisyen, kişilerin sağlık durumuna, hastalıklarına, antropometrik ölçümlerine, laboratuvar bulgularına ve tedavilerine uygun olarak besin öğesi gereksinimlerini belirleyen, diyet tedavilerini ve beslenme eğitimlerini düzenleyen sağlık uzmanıdır.

Diyetisyen unvanı, üniversitelerin lisans eğitimi sunan 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan kişiler tarafından hak edilir. Diyetisyen, beslenme ve diyet programlarını bireylerin yaşamını, fiziksel özelliklerini, sağlık durumunu değerlendirerek oluşturur.

Diyetisyenin Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarım?

Öncelikle, sağlıklı olsun olmasın, danışanının mevcut ve muhtemel rahatsızlarını temel alarak beslenme ve diyet programlarını oluşturmak zorundadır. Aynı doktorlukta çeşitli uzmanlık dalları olduğu gibi, beslenme ve diyetetik uzmanlığında da diyetisyen, beslenme tedavisi sunduğu alanlarda ihtisas sahibi olmalıdır.

Örneğin diyabet üzerine eğitim almamış, kurslara ve seminerlere katılmamış veya bu konuda herhangi bir tecrübesi bulunmayan diyetisyenin şeker hastalarının beslenmesini düzenlemesi mümkün değildir.

Diyetisyen Hangi Uzmanlarla Birlikte Çalışır?

Diyetisyen sunduğu beslenme tedavisi ve diyet programları hazırlama hizmetinde multidisipliner yaklaşım gösterir. Diyetisyenlerin en çok birlikte çalıştığı uzmanlar doktorlardır.

Örneğin kanser hastası bir danışan için, danışanın onkoloji uzmanıyla eşgüdümlü bir çalışma sürdürerek tedavisine uygun ve yardımcı bir beslenme programı oluşturur. Yine danışan diyet programı sırasında spor yapmak isterse diyetisyen, konunun uzmanı olan spor eğitmenlerine yönlendirir.

Ayrıca sağlık durumu fiziksel sağlığını etkileyen veya aşırı kilolu danışanlarda fiziksel aktiviteleri düzenlemek ve hareket kabiliyetini artırmak amacıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanından yardım alınır. Diyetisyenin uzmanlığına çokça başvurduğu diğer uzmanlar ise psikolog ve psikiyatrlardır. Başta yeme bozukluğu olmak üzere birçok psikolojik konuda psikolog ve psikiyatrist desteğine başvurulur.

Eczacılar ise yine tedavi için kullanılan ilaçlar, gıda takviyeleri, vitaminler ve diğer hususlarda diyetisyenlerin sıkça bilgisine ihtiyaç duyduğu uzmanlar arasında yer alır. Diyetisyen, diyabet hemşireleri ile de birlikte çalışma yürüterek şeker hastası danışanlarının bir an evvel sağlığına kavuşması için uygun diyet planları oluşturur.

Nasıl Çalışırız?

Doğumdan ileri yaşlara kadar danışanlarımızın yaşam yolculuğunda ihtiyaç ve ideallerini en kısa sürede nokta atışıyla tespit eder ve anında müdahaleye başlarız.
Danışanı Tanı
25%
Çevresini Tanı
50%
Bilimi Esas Al​
75%
Yolu Belirle​
100%

Neden Tetkik ve Tahlillerin Yapılması Kırmızı Çizgimiz?

Beslenme/diyet programları uzman diyetisyenler tarafından yaş, kilo, vücut kompozisyonu, fiziksel etkinlik, hastalıklar, hormon dengeleri, vitamin değerleri, genetik özellikler ve daha birçok kişiye özel kıstas temel anılarak hazırlanır.

Tetkik ve tahlilleri temel almadan hazırlanan beslenme programlarının, çeşitli mecralarda yayınlanan matbu listelerden veya bazı kişilerce yayınlanan ve “mucize diyet“, “1 haftada 5 kilo garanti“, “et yiyerek zayıflayın” gibi parlatılarak hiçbir sağlık sorumluluğu üstlenmeyen diyetlerden farkı kalmaz.

Bize Ulaşın

Neşe Egemen Podoloji ve Estetik Merkezi’nde aldığınız tedaviler ve hizmetler hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı verilmektedir.

Çalışma Saatleri

Pazartesi/Cuma 09:00 – 19:00
Cumartesi 09:00 – 16:00
Pazar Kapalı
Acil Durum 7 Gün / 24 Saat