Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme

Çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme çocuklarımızın gelecekte daha sağlıklı bir hayat yaşamaları için önemlidir.

Çocuklar özellikle anne sütünün ardından katı beslenmeye geçmesiyle beslenme alışkanlıklarını kazanmaya başlar. Hayatları boyu devam edecek olan bu beslenme alışkanlıklarını kazandırmak ebeveynlerin görevidir. Katı dönemine geçiş evresinde besin alerjilerine ve doğru besin sıralamalarına dikkat ederek ilerlemek gerekir. Bu dönemde besinleri dayatma yoluyla yedirmeye çalışılmamalı tam tersine zaman geçtikten sonra farklı tariflerle deneyerek sevdirmeye çalışılmalıdır Çocukluk döneminde her besinden tüketerek faydalı besinleri, yeterli vitamin ve mineralleri alınması sağlanmalıdır.

Bütün bir hayatı etkileyecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinme konusunda çocukluk kadar ergenlik dönemi de önemlidir. Büyüme devam ettiği için kalsiyum, protein, vitamin ve minerallerin önemi büyüktür.  Bireylere bu dönemde besinlerin faydalarını ve zararlarını bilmeleri sağlanmalıdır. Beslenme üzerine yapılan dayatmalar sebebiyle yemekten soğuma, yeme bağımlılığı, duygusal açlık gibi sorunlar çocukluk döneminde başlayarak ergenlik döneminde devam edebilir. Aynı zamanda Çocukluk ve ergenlik döneminde kontrolsüz kilo alımı kızlarda erken, erkeklerde ise geç ergenliğe; yetersiz beslenme ise sağlıklı gelişimi yavaşlatarak büyüme geriliğine yol açabilir.

Bu sorunlar bu süreçte gözlemlenmeli, sağlıklı bir büyüme gelişme hedefleniyorsa mutlaka beslenme uzmanına danışılmalı ve kişiye özel plan doğrultusunda ilerlenmelidir.